Melyek az étteremnyitás és étterem üzemeltetés feltételei 2023-ban? Milyen jogszabályoknak kell megfelelni? Az étterem nyitáshoz milyen engedélyek szükségesek? Mi változott 2022 óta? Melyek az étterem nyitás személyi feltételei, költségei és lépései? Hol találjuk meg a pályázatokat, támogatásokat vendéglátóhelyek számára? Erre igyekszünk választ adni a következő cikkben.
Étterem nyitás feltételek
Az étteremnyitásnak nincsenek kőbe vésett feltételei a bejelentési és egyéb alapvető megfelelőségi követelményeken túl, de a fentiek fényében biztosan rengeteg utánajárás, talpalás, agyalás és kreatív problémamegoldás szükséges hozzá,valamint az anyagi lehetőségeinket is érdemes átgondolni.
Minden vállalkozás indítása – így egy vendéglátóhely megnyitása is – rengeteg adminisztrációt és utánajárást igényel.
Étterem nyitás feltételei 2021-2023-as változás
Az étterem nyitás feltételei 2021 elején még úgy néztek ki, hogy az első lépésünk szinte biztosan az volt, hogy engedélyeztetni kellett az éttermünket az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálytól, és várnunk kellett az elbírálásra.
2021. július 1-jén hatályon kívül került ezt az engedélyeztetést szabályozó 20/2021. (V. 17.) AM rendelet az élelmiszerek forgalomba hozataláról szóló rendelet, valamint hatályon kívül került az 57/2010. (V. 7.) FVM rendelet is, ami az élelmiszerek előállításának engedélyezéséről és bejelentési kötelezettségéről szólt.
Tehát elhárult az engedélyeztetési kötelezettség, helyette 2021. július 1-je után maradt a területileg illetékes jegyzőnél történő étterem nyitási bejelentési kötelezettség. A jegyző gyakorlatilag tudomásul veszi az étterem nyitását, miközben ő maga értesíti az előzőekben emlegetett élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi illetékességű hivatalt, tehát ezen szakhatóság is tájékoztatva lesz, csak nem nekünk kell ezt elvégeznünk, hanem a jegyző jár el.
A szakhatóság várhatóan később látogatást tesz majd a már működő étteremben, tehát a jogszabályoknak attól függetlenül meg kell felelni, hogy előzetesen nem kell engedélyt kérnünk.
Bár 2021. július 1-jétől könnyítést tapasztalhattunk az étteremnyitás feltételeiben, így gyakorlatilag nem is kell engedélyeztetni, „csupán” bejelentési kötelezettségünk van, 2021 őszétől viszont bejött egy új regisztrációs kötelezettség is – NTAK –, ami sokak számára homályos folt még. Az ehhez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettség szakaszos indítása 2023. július 1-jével indul.
A legfrissebb Kormány módosító rendelet alapján szakaszosan indul el a vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók kötelező NTAK adatszolgáltatása.
- 2023. július 1-jétől azok a turisztikai vállalkozások szolgáltatnak adatot az NTAK-ba, amelyek vendéglátásból vagy jegyértékesítésből származó 2022. évi nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot.
- A 12-100 millió forint közötti nettó árbevétellel rendelkező vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók 2024. január 1-jétől szolgáltatnak adatot.
- A 12 millió forint nettó árbevételt meg nem haladó vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók számára nem kötelező az adatszolgáltatás.
Korábbi cikkekben (a linkekre kattintva) olvashatunk a NTAK törvényrendeletről és az NTAK rendszerbe való regisztrációról, belépésről és bejelentésről.
Étterem megnyitásának feltételei – engedélyek, bejelentési kötelezettségek
Előzetes étterem engedélyeztetési procedúra 2021. július 1-je után már nincs, de bármikor várható a hatóságok látogatása és ellenőrzése, tehát az élelmiszerbiztonsági, munkavédelmi és minden egyéb elképzelhető előírás ügyében a maximumot kell nyújtanunk, a működtetést magas színvonalon, jogszabályoknak megfelelően kell végezni.
Az étterem megnyitásának feltételei általában a következők:
1) Bejelentés a jegyzőnek: mindenképp a területileg illetékes jegyzőnél kell érdeklődni, hogy konkrétan milyen bejelentési formát vár el, van-e erre külön procedúrájuk, ugyanis ez minden önkormányzatnál és jegyzőnél eltér, nincs egységes országos gyakorlat. A jogalkalmazás rugalmas, ezért a saját esetünkben a saját önkormányzatunknál kell futni egy kört, hogy megtudjuk, mik is a pontos kívánalmaik.
2) Bejelentés a környezetvédelmi hatóság irányába, KÜJ-KTJ szám igénylésére. (Ügyfélkapun keresztül működik.)
3.) Takarítószerek és kémiai szerek bejelentése a Nemzeti Népegészségügyi Központnál.
4.) A tevékenység megkezdésétől számított 5 napon belül – tehát már nyitás után igazából – az NTAK rendszerébe is be kell regisztrálni.
Étterem nyitási költségek
Az étterem nyitás nem egy szezonra szól, bár, ha kezdők vagyunk, akkor egy teljes évkörre mindenképp terveznünk kell, és ehhez kell az erőforrásainkat előzetesen biztosítani: saját tőkéből, hitelből vagy pályázati, ill. egyéb támogatásból.
Az étterem nyitási költségek a csillagos égig is érhetnek, ezért konkrét számokról nehéz beszélni ebben a cikkben. Az üzleti tervet is érdemes úgy elkészíteni, hogy bőven hagyjunk benne mozgásteret és akár dupla költséggel is számolhatunk, mint amennyit eredetileg terveztünk.
Mindent, amit csak lehet, érdemes először bérelni vagy licencelni, hogy az étterem nyitási költségeket csökkentsük.
Amit figyelembe kell venni:
- engedélyek díjai
- eljárási díjak (pl. ügyvédé)
- bérleti díj
- berendezések, bútorok
- eszköztár (poharak, evőeszközök, tányérok, stb,)
- alapanyagok, árukészlet beszerzése
- tisztítóeszközök
- rezsi
- munkavállalói járulékok
- adók
- bérek
- NTAK kompatibilis éttermi szoftver
- online pénztárgép
- marketing
- stb
Össze kell írni mindent, és ki kell számolni, hogy hány millió forint kell az étterem megnyitásához és folyamatos üzemeltetéséhez!
Ha saját helyet szeretnénk nyitni bérlemény helyett, az kezdetben rendkívül megnöveli az étterem nyitás költségeit, de ha hosszútávon gondolkodik az ember, akkor jobb megoldás lehet, mint bérelni évről évre. Persze ez függ a rendelkezésre álló tőkétől.
Étterem nyitáshoz és üzemeltetéshez támogatás pályázatokból
Érdemes pályázatíró cégekkel kapcsolatot keresni és pályázatfigyelést kérni tőlük étterem nyitás pályázat ügyében. Nem biztos, hogy a nulláról el tudunk indulni étterem nyitás pályázati pénzekből, de eszközöket és fejlesztéseket lehetséges, hogy tudunk belőlük finanszírozni, akár az étterem nyitás után is.
Az alábbi pályázati portálokon érdemes rendszeresen szétnézni:
A szűrésnél írjuk be a kulcsszavakat: étterem, vendéglátás, vendéglátó hely stb.
Étterem üzemeltetés feltételei – legyen megfelelő szoftver az adatszolgáltatáshoz!
Az étterem üzemeltetés tehát már nem engedélyköteles, de ettől függetlenül szerteágazó, időigényes és nagy odafigyelést igénylő adminisztrációt fog lefedni. Éppen ezért, amikor az étteremnyitás személyi és egyéb feltételeiről gondolkodunk, akkor egyrészt nem árt, ha lesz valaki a csapatban, akinek már-már mániája a pontos elszámolás és a táblázatok bűvölése, továbbá szükség lesz majd olyan szoftverre, amik megkönnyítik az adminisztratív és kötelező adatszolgáltatási feladatokat.