Standolás

standolas

Minden vendéglátásban jártas személy számára biztosan ismerősen cseng a standolás fogalma. 

“Digitális mérleges standolás, standoló mérce, standoló kártya, standoló lap, standoló ív, standoló program” – ahány vendéglátóipari egység, annyi megoldás létezik, erre a vendéglátásban néha mostohatevénységként kezelt folyamatra. 

standolas

Standolás lényege

A standolni kifejezés a német stand “állás” szóból ered, vagyis megtudhatjuk vele az adott időpontban a készlet (általában italkészlet) “állását”. Standolni nem csak a készleteket lehet, hanem a napi bevételt, eladásokat, továbbá a termelést és a raktározást is.

Jelen cikkünkben főként a vendéglátóhelyeken történő standolásra fogunk fókuszálni. Fontos a folyamatos készletellenőrzés a vendéglátóhelyeken, így általában nyitás előtt vagy zárás után szokták elvégezni különböző rendszerességgel a dolgozók. Természetesen érdemes minnél gyakrabban ellenőrizni az italkészlet állását, hiszen így bármely hiány esetén könnyebben utánajárhatunk az esetleges problémának.

Standolás eszközei

Italstandolás lehetséges opciói:

  • Standoló lap/ standoló kártya: Az italüveg formájához készített lapok/kártyák segítségével lehet meghatározni a fogyást.
  • Standoló mérce/ standoló henger: Nagyon hasonló módszer az öntögetéshez, ilyenkor az italt mérőüvegekbe öntik át és így ellenőrzik a fogyást.
  • Standoló ív: A már lemért készletcsökentést a standoló ívre lehet felvinni és ott vezetni a készlet mozgást.
  • Standoló program: Teljesen új digitális változata az italstandolásnak, melyhez egy éttermi szoftverbe beépített standoló programot, egy vonalkódolvasót és egy digitális mérleget használunk. Az éttermi szoftverben a már előre beállított termék receptúrák segítik a precíz és pontos árukészletkezelést. A folyamat nagyon egyszerű, a bontott üveg vonalkódját behúzzuk, a rendszer azonnal felismeri a standolni kívánt terméket, majd a digitális mérlegre téve lemérjük. 

Standolj gyorsan és egyszerűen

Spórolj időt és energiát és próbáld ki a ByThePay legújabb digitális standolási funkcióját, mellyel valóban néhány pillanat alatt elkészül üzleted standja.

Standoló program

standolas

Hogyan kell standolni?

  1. lépés: A vendéglátóegységünk által használt eszközök segítségével megmérjük és feljegyezzük a napi fogyasztást, vagy papír alapon, vagy a már fentebb említett standoló program segítségével. A folyamat néhány esetben egy picit időigényes munkának tűnhet, viszont fontos, hogy nyomon tudjuk követni az árukészlet mozgását, valamint a bevétel növekedését.
  2. lépés: Ha standoló programot használunk, akkor ezt a lépést a rendszer automatikusan elvégzi helyettünk, ha nem, úgy ki kell számolnunk a vendégek által fogyasztott termékek bruttó értékét, továbbá meg kell számoljuk a napi bevételt és ellenőriznünk kell a bizonylatokat.
  3. lépés: Végezetül megállapítjuk az egyenlőséget, töbletet, vagy esetleg hiányt, ha van.

Ahhoz, hogy standolásunk pontos és precíz legyen, számba kell vennünk a napközben keletkezett selejteket (pl: eltört üveg).